Senaste uppdateringen 9 aug 2023
Skriv ut Lägg till Bokmärke

Rapport: Stupade amerikaner 1940–1945

         Beskrivning: Stupade amerikaner under andra världskriget.


Träd:  

Träffar 1 till 18 av 18  » Kommaseparerad CSV-fil

# Fullständigt namn Födelseort Födelsedag Militärtjänstgöring: Datum Militärtjänstgöring: Plats Stupad: Plats Dödsdag
1 Alvin Odean KallevigAlvin Odean Kallevig  Austin, Mower County, Minnesota, USA   2 Nov 1925  28 Mar 1944  US Army   Nordrhein-Westfalen, Tyskland   13 Mar 1945 
2 Clarion Leroy ChristiansenClarion Leroy Christiansen  Twelve Mile Lake Township, Emmet County, Iowa, USA   23 Aug 1922  1942  US Marine   Guadalcanal, Solomon Islands   2 Nov 1942 
3 Clemens Edwin GabrielsonClemens Edwin Gabrielson  Newman Grove, Madison County, Nebraska, USA   22 Maj 1912  16 Okt 1940  US Army   Cabanatuan, Nueva Ecija Province, Central Luzon, Filipinerna   30 Jun 1942 
4 Clifford* Donald VikseClifford* Donald Vikse  Ostrander, Fillmore County, Minnesota, USA   23 Sep 1920  14 Feb 1942  US Army   Luzon, Filippinerna   8 Apr 1945 
5 Donald Norman HillDonald Norman Hill  Veblen, Marshall County, South Dakota, USA   26 Nov 1922  30 Jun 1942  US Navy   Luzon, Filipinerna   24 Okt 1944 
6 Harold Mathias HelgesonHarold Mathias Helgeson  Great Falls, Cascade County, Montana, USA   2 Maj 1921  1941  US Navy   Cristóbal, Colón, Panama   24 Nov 1943 
7 Jr Jerome Archibald GundersonJr Jerome Archibald Gunderson  Denver, Denver County, Colorado, USA   30 Okt 1923  30 Jun 1942  US Air Forces   Ludwigshafen am Rhein, Stadtkreis Ludwigshafen am Rhein, Rheinland-Pfalz, Tyskland   31 Jul 1944 
8 Lester Wilmot FrederickLester Wilmot Frederick  Hackensack, Cass County, Minnesota, USA   17 Apr 1921  16 Feb 1942  US Army   Cabanatuan, Nueva Ecija Province, Central Luzon, Filipinerna   31 Maj 1944 
9 Melvin Thaulow OrstadMelvin Thaulow Orstad  Douglas Township, Adams County, Iowa, USA   28 Nov 1910  7 Dec 1942  US Army   Le Tholy, Grand Est, Frankrike   10 Okt 1944 
10 Orville George WestreOrville George Westre  Belle Fourche,Butte County, South Dakota, USA   23 Jul 1914  16 Okt 1940  US Army     1 Okt 1944 
11 Paul* Joseph EstremPaul* Joseph Estrem  Fergus Falls, Otter Tail County, Minnesota, USA   22 Nov 1917  16 Okt 1940  US Air Forces   Hamm, Canton de Luxembourg, Luxembourg, Luxembourg   23 Dec 1944 
12 Robert Melvin Washburn Hightshoe*Robert Melvin Washburn Hightshoe*  Houston, Harris County, Texas, USA   31 Jan 1921  16 Feb 1942  US Air Forces   Galanta, Ungern   16 Jun 1944 
13 Ronald Edward GehrmannRonald Edward Gehrmann  Warwick, Southern Downs Region, Queensland, Australien   4 Maj 1921  12 Jun 1941  Royal Australian Air Force   Celebes Island, Indonesien   20 Sep 1944 
14 Rowan Nelson ReinertsonRowan Nelson Reinertson  Canby, Yellow Medicine County, Minnesota, USA   15 Dec 1922  30 Jun 1942  US Air Forces   Jorhat, Assam, Indien   12 Maj 1945 
15 Selmer Edward LangagerSelmer Edward Langager  Veblen, Marshall County, South Dakota, USA   7 Sep 1917  1940  US Army   Frankrike   19 Jun 1944 
16 Sherman A ThayerSherman A Thayer  Battle Creek, Madison County, Montana, USA   25 Apr 1917  16 Okt 1940  US Army   Florence, Firenze, Toscana, Italien   17 Okt 1944 
17 Thomas Mortimer McCurdyThomas Mortimer McCurdy  Nebraska, USA   21 Sep 1916  16 Okt 1940  US Army   Leyte, Leyte Province, Eastern Visayas, Filipinerna   11 Dec 1944 
18 Jr William Henry HronekJr William Henry Hronek  North Bend, Washington, USA   3 Aug 1919  16 Okt 1940  US Marine   Honolulu, Honolulu County, Hawaii, USA   23 Jan 1943